Правові форми цивільного обігу земельних ділянок
DOI:
https://doi.org/10.32782/2409-4544/2019-2/17Ключові слова:
ринок землі, правові форми ринкового обігу землі, повноваження землекористувача та землевласника, оренда, сусідський земельний сервітут, суперфіцій, емфітевзисАнотація
В статті розглядаються проблеми, що виникають в процесі укладення та виконання земельних цивільно- правових правочинів, передусім, тих цивільно-правових форм, що опосередковують земельно- майнові відносини в сфері ринкового обігу земельних ділянок та прав на них. В суспільстві висловлюється багато пересторог щодо запровадження купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення, що мають ряд особливостей, які зумовлені не лише статусом та специфікою об’єкта, але й особливостями їх правового регулювання. Законодавець надає пріоритет нормам цивільного законодавства, які при цьому повинні застосовуватись субсидіарно до норм земельного та природоохоронного законодавства. Проведений у статті аналіз повноти та достатності правового регулювання визначених чинним законодавством правових форм реалізації прав землевласників та землекористувачів, встановлення їх недоліків та неправомірних обмежень при укладенні земельних цивільно-правових угод дозволив встановити шляхи подолання відповідних стереотипів, пересторог та штучних заборон в сфері ринкового обігу земельних ділянок та прав на них. Договори у сфері земельних відносин мають лише приватно-правовий характер і визнаються цивільно-правовими договорами, незважаючи на те, що більша частина з них виходить за межі норм прямого регулювання Цивільного кодексу України. Це зазвичай підтверджується посиланням на ст. 131 Земельного кодексу України, який передбачає, що громадяни та юридичні особи, а також територіальні громади та держава мають право набувати право власності на землю на підставі цивільно-правових договорів щодо земельних ділянок.
Посилання
Андрейцев В. І. Земельне право і законодавство суверенної України: Актуальні проблеми практичної теорії. / В. І. Андрейцев. – Київ: Знання, 2007. – 445 с.
Земельний кодекс України від 25.10.2001 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2002. – № 3-4. – Ст. 27.
Кулинич П. Ф. Правове регулювання обігу земельних ділянок [текст] / П. Ф. Кулинич // Земельне право України: підручник. – К.: ІнЮре, 2008. – 356 с.
Конституція України від 28.06.1996р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 30. – Ст. 141.
Носік В. В. Правове регулювання ринкового обігу земельних ділянок [текст] / В. В. Носік // Земельне право України: підручник / за заг. ред. М. В. Шульги. – К.:Юрінком Інтер, 2004. – 425 с.
Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2003. – № 40-44. – Ст. 356.
Цивільний кодекс України: науково-практичний коментар / за заг.ред. Я. М. Шевченко. – К.: Ін Юре, 2004. – Ч. 2. – 896 с.