Правове забезпечення публічних та приватних інтересів у фауністичному праві України в контексті права власності на тваринний світ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2409-4544/2020-1/14Ключові слова:
право власності на тваринний світ, публічна власність, приватна власність, публічно-приватні засади права власності на тваринний світ, екологічні інтересиАнотація
У статті досліджуються основні питання права власності на тваринний світ і його об'єкти через призму публічної і приватної власності. Встановлено, що тваринний світ є унікальним природним ресурсом, а видові, фізіологічні та біологічні особливості тварин обумовлюють міждисциплінарний характер правової регламентації суспільних відносин в сфері власності на твариний світ. Розмежування сфер впливу громадянського (приватного) і екологічного (публічного) права має важливе як теоретичне, так і практичне значення для забезпечення реалізації відповідних інтересів учасників суспільних відносин. На підставі узагальнення наукової доктрини, автор підтримує існуючі напрацювання та обґрунтовує необхідність оптимального збалансування цих інтересів, а в разі виникнення конфлікту інтересів пропонує пріоритетом визнвати публічні інтереси, які спрямовані на раціональне використання об'єктів тваринного світу, збереження популяцій диких тварин і місць їх проживання зокрема, і забезпечення сприятливої екологічної обстановки в світі у цілому. Безпосереднє апелювання до фауністичного законодавства доводить існування подвійної юридичної конструкції права власності: з одного боку, власником всього тваринного світу як об’єкту права власності є Український народ як інтегруюча правова категорія, а з іншого боку, конкретні індивідуалізовані об’єкти тваринного світу можуть перебувати й у державній, комунальній або приватній власності. Особливості змісту права власності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами тваринного світу ґрунтуються на екстраполяції норм двох галузей права, що обумовлює співвідношення еколого-правових та цивільно-правових підстав виникнення, зміни та припинення права власності на тваринний світ. Такий міжгалузевий підхід до правового регулювання відносин приналежності на зазначений об’єкт охорони навколишнього природного середовища вимагає дотримання публічних та приватних інтересів, що, у свою чергу, може забезпечуватися імплементацією екологічного імперативу у приватне право.
Посилання
Каракаш І. І. Право власності на природні об’єкти та їх ресурси в Україні: монографія / І. І. Каракаш. – Одеса: Юрид. літ., 2017. – 438 с.
Кулинич П. Ф. Правові проблеми охорони і використання земель сільськогосподарського призначення в Україні: монографія / П. Ф. Кулинич. – Київ: Логос, 2011. – 688 с.
Про тваринний світ: Закон України від 13.12.2001 р. №2894–ІІІ // Голос України. – 2002. – 16 січ. – (№9).
Шеховцов В. В. Правове регулювання права приватної власності на об’єкти тваринного світу в Україні: монографія / В. В. Шеховцов. – Харків: ФІНН, 2010. – 200 с.
Мичурин Е. А. Харьковская цивилистическая школа: право собственности: монография / Е. А. Мічурин; под ред. И. В. Спасибо-Фатеевой. – Харьков: Право, 2012. – С. 99-112.
Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України від 25 черв. 1991 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1991. – № 41. – Ст. 546.
Резолюція 1803 (XVII) Генеральної Асамблеї ООН «Невід’ємний суверенітет над природними ресурсами» (прийнята 14 грудня 1962 р. на 1194-му пленарному засіданні Генеральної Асамблеї ООН) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_819.
Устименко В. А. Публічна власність : проблеми теорії і практики: монографія / В. А. Устименко. – Чернігів: Десна Поліграф, 2014. – 308 с.
Анісімова Г. В. Теоретичні засади розвитку екологічного законодавства в контексті природно-правової доктрини: монографія / Г. В. Анісімова. – Харків: Право, 2019. – 672 с.
Соколова А. К. Флористичне право України: проблеми формування та розвитку: монографія. – Харків. Право, 2009. – 288 с.
Домашенко М. В., Рубаник В. Є. Власність і право власності: Нариси з історії, філософії, теорії і практики регулювання відносин власності в Україні / М. В. Домашенко, В. Є. Рубаник. – Харків: Факт, 2002. – 550 с.
Гуняк О. Я. Приватний і публічний інтереси у праві: теоретико-правове дослідження: дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.01 / О. Я. Гуняк. – Івано-Франківськ, 2016. – 236 с.
Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 року № 435-IV // Голос України. – 2003. – 12 березня. – № 45.
Шахов В. С. Екологічна складова інституту права власності на природні об’єкти / В. С. Шахов // Теоретичні та практичні аспекти реалізації екологічного, земельного, аграрного права в умовах сталого розвитку України: матеріали «круглого столу» (м. Харків, 2 груд. 2016 р.). – Харків: Право, 2016. – С. 312-319.
Справа «Спорронґ і Льоннрот проти Швеції»: Рішення Європейського суду з прав людини від 23. 09. 1982 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/980_098#Text.