Наслідки недотримання права на приватність у мережі Інтернет: міжнародний аспект
DOI:
https://doi.org/10.32782/2409-4544/2020-1/2Ключові слова:
міжнародне право, право на приватність, кібербулінг, права і свободи людини, теорія держави і права, новітні праваАнотація
Стаття присвячена подвійний проблеми, що виникла в зв'язку з широким застосуванням Інтернету, в якому, з одного боку, реалізуються права і свободи людини, надається можливість втілити ряд «супутніх» прав (права на свободу думок, на освіту, на інформацію і т.п.), а, з іншого, часто відбувається їх порушення. Аналізується міжнародна правова база захисту та забезпечення прав і свобод людини в Інтернеті, зокрема, права на приватність, порушення якого може здійснюватися у формі кібербулінгу, який отримав офіційний статус в Європі. Зроблено висновок про те, що право на Інтернет (безперешкодний доступ до нього), яке поступово набуває статусу фундаментального права людини в силу його поширеності, все ще вимагає забезпечення інших основних прав (право на життя, на інформацію, на свободу і особисту недоторканність, свободу слова і думки і т.д.), а також вимагає забезпечення прав нового покоління – права на анонімність і право бути забутим. Права, які належать людям офлайн, мають захищатися і у мережі Інтернет, яку визнано рушійною силою прогресу. Право на приватність як право жити своїм особистим життям з мінімальним стороннім втручанням не лише влади (держави), але й від подібних дій з боку інших осіб. У міжнародному праві кібербулінг визнано як негативне явище, форму домашнього насильства з використанням сучасних гаджетів. Вітчизняним законодавцем булінгом (цькуванням) визнані діяння, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого. В умовах швидкістної тотальної цифрової трансформації суспільства кількість випадків насильства в онлайн- формі лише зростатиме. І національні правоохоронні органи мають поставитися до цього явища з усією серйозністю.
Посилання
РазмєтаєваЮ. С. Формування новітніх прав людини під впливом IT. / Ю. С. Размєтаєва // ІТ-право: проблеми і перспективи розвитку в Україні (Третя міжнародна щорічна конференція, 07.12.2018, м. Львів [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://aphd.ua/publication-567.
Офіційний сайт Міністерства та Комітету цифрової трансформації України. Цифрова держава [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://plan2.diia.gov.ua.
«Діджиталізація» - слово 2019 року в Україні за версією онлайн-словника «Мислово». [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://itc.ua/news/didzhitalizacziya-slovo-2019-roku-v-ukra%d1%97ni-zaversi%d1%94yu-onlajn-slovnika-mislovo/.
Kramer I. P. The Birth of Privacy Law: A Century Since Warren and Brandeis / I. P. Kramer // Catholic University Law Review. – 1990. – Vol. 39. – Q. 703-724 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://scholarship.law.edu/=1818&context.
Серьогін В.О. Право на недоторканність приватного життя у конституційно-правовій теорії та практиці: монографія / В.О. Серьогін. – Харків, 2010. – 608 с.
Булавіна С., Давидова Т. Право на приватність у системі поколінь прав людини / С. Булавіна, Т. Давидова // Історико-правовий часопис. – 2018. – № 1 (11). – С. 10-14.
Резолюція Парламентської Асамблеї Ради Європи № 1165 від 26 червня 1998 р. «Право на приватність» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://cedem.org.ua/library/rezolyutsiya-1165-1998-pravo-na-pryvatnist.
Рекомендація державам-членам Ради Європи щодо захисту недоторканності приватного життя в Інтернеті (Рекомендація № R (99) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://cedem.org.ua/library/rekomendatsiya-r-99-5-shhodo-zahystu-nedotorkannosti-pryvatnogo-zhyttya-vinterneti.
Окинавская хартия глобального информационного общества от 22.07.2000 г. // Дипломатический вестник. – 2000. – № 8. – С. 51-56.
Декларація про свободу комунікацій в Інтернеті, Страсбург, 28.05.2003 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://cedem.org.ua/library/deklaratsiya-pro-svobodu-komunikatsij-v-internet.
Захист прав людини в Інтернеті: нові керівні принципи Ради Європи, що стосуються інтернет-посередників. Українське право [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://barristers.org.ua/news/zahyst-prav-lyudyny-v-interneti-novi-kerivni-pryntsypy-rady-yevropy-shhostosuyutsya-internet-poserednykiv.
Березовская Е. Кибернасилие, или Как уберечь детей от повторения «синих китов» / Е. Березовская [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.obozrevatel.com/blogs/35876-kibernasilie-ili-kakuberech-detej-ot-povtoreniya-sinih-kitov.htm.
Willard Nancy E. Cyberbullying and Cyberthreats: Responding to the Challenge of Online Social Aggression, Threats, and Distress / Nancy E. Willard. – Research Press, 2007. – 311 р.
Аnna Yudkivska. Фейсбук [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2458604317802312&id=100009583042326.
Огляд рішень Європейського суду з прав людини. Рішення за період з 10.02.2020 по 14.02.2020 / Відпов.за вип.: О. Ю. Тарасенко, Д. П. Мордас, Р. Ш. Бабанли. – Київ, 2020. – Вип. 6. – 21 с.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» // Відомості Верховної Ради України. – 2019. – № 5. – Ст. 33.
Національна процедура оскарження кібернасилля, мови ненависті та злочинів на ґрунті ненависті. – Режим доступу: https://rm.coe.int/ukraine-nationalreporting-en/pdf/16808a3953.